Sanat Atölyeleri
Kayaköy Sanat Kampı'nda fotoğraf, resim, seramik, perküsyon(ritim), yoga, ebru sanatı, go, makreme, salsa, ahsap oyma, deri, tai chi, kilim dokuma, cam mozaik, batik ve drama çalışmaları yürütülüyor. Uygulamaların tamamı başlangıç düzeyinde yapılıyor. Katılımcılara gereken araç-gereçler atölyelerimizden sağlanıyor. Katılımcılar atölye çalışmalarından istediklerine katılabiliyorlar. (Atolye detaylari en alt sayfadadir…)
Fotograf  

Atölye çalışmaları, makinaların ve objektiflerin tanıtımıyla başlıyor. Işık ve kompozisyon bilgilerinden sonra uygulamaya geçiliyor. Yürüyüşlerde ve denizde uygulamalar yapılıyor. Köyde at gezintisi sırasında hareket ve pan çekimleri gerçekleştiriliyor. Kompakt dijital makina ile atolyeye katilmak mumkun. Laptop fotograf calismalarinizda size yardimci olabilir.

Resim

Atölye çalısmaları, desen bilgisi ve füzen uygulamasıyla başlıyor. Natürmort, doğa-peyzaj çalışmalarıyla birlikte pastel ve suluboya teknikleri konusunda temel bilgiler veriliyor.

Kamp sonunda performans esliginde isler sergileniyor.

 

Go  

Bir Go oyuncusu tahtada gerçek hayatı yaşar Yapılmış hamleler anılar gibidir; hatalar değiştirilemez ve oyun boyunca ayağınıza bağ olur Hamle yaşanan andır; acı çekersiniz, mutlu olur ve hayatta kalabilmek veya rakibi yok edebilmek için çalışırsınız Gelecek ise yapmayı düşündüğünüz hamlelerde gizlidir Yani Go; tahta üzerinde küçük bir yaşam provasıdır

Seramik  

Atölye çalışmaları, form bilgisi, yapım teknikleri, çark kullanımıyla başlıyor. Farkli teknikler uygulanarak farkli objeler yapiliyor. Kurutma ve fırınlama aşamasında sonra değerlendirmeye geçiliyor

Yoga  

Yoga için en uygun zaman olan gün batımında doğanın tüm renkleri geceye karışmadan önce yapılan egzersizler, günün yorgunluğunu atıp tükenen enerjimizin yeniden dolumlanmasını sağlıyor. İyengar Yoga ile bedenimizin sınırlarını keşfediyor, kas ve eklemlerimizin tamamını çalıştırıyor, kan dolaşımımızı hızlandırıyoruz. Meditasyon ile ise zihnimizi sakinleştirirken kendimizi dinliyoruz. Tek bir kuralımız var: Yapabildiğin kadarını yap; daha fazlasını ve daha azını değil..

Ebru sanati  

Tüm dostlara selam ola. Güzelliklerden bir dem olan ebru sanatında renkleri seçen sizlersiniz. Fırça sizinb elinizden şekil vermekte. Bilinmeyen bir güç ise tüm boya zerreciklerinin şeklini, büyüklüğünü, dağılımını şekillendirmede. Bizi sarıp sarmalayan bu güçle doğduğumuzdan beri birlikteyiz. Renklerin dağılımından ortaya çıkan şekillere şaşkınlığımız, sevincimiz, kabullenişimiz sonsuz. Tüm can dostlarımızı ebru sanatının içindeki bilinmez sırra güzelliğe gel diyoruz.

Ritim  

Çalışmalar teorik ve uygulamalı olmak üzere Kayaköy'ün doğal ve zengin mekanlarında yapılıyor ve iki bölümden oluşuyor. Teorik bölümde öğrenilen genel ritim bilgisinin ardından vuruş teknikleri, bas-tiz renkleri ayırt edebilme, ritim çeşitleme ve düzenleme uygulanıyor.

Salsa  

Salsa ile ilgili bilgilerin ardından temel adım teknikleri öğretiliyor. Salsanın serbest dans stili olması, katılımcıların yaratıcılıklarını kullanarak özgürce ve doğaçlama yöntemi ile kendine özgü figürler bulmasına olanak sağlıyor.

Ahsap boyama  

Guaj boyanın kullanıldığı desen çalışması ile başlayacak olan ahşap atölyesi, transfer ve baskı teknikleri uygulaması ile devam ediyor.

Kabak boyama  

Yöremizden topladığımız kurutulmuş su kabaklarının üzerlerini çeşitli tekniklerle boyayarak onlara hayat veriyoruz.

Kilim dokuma  

Türk halıcılığı ve halıcılığın genel tarihçesiyle başlayan atölye çalışması, tezgahların, yünlerin tanıtılması ve çeşitleri, çözüğün tanıtımı çözülmesi ve tezgaha takılmasıyla devam edip desen tanıtımı ve desenin kilime aktarılmasıyla son buluyor.(Çalışmada yöreye özgu kilim dokuması yapılacak ve benim yaptığım kilim çantam diyebileceksiniz.)

Mozaik  

 

Atölye çalismalarinda farkli materyalleri bir araya getirerek hayal gücümüzün sinirlarini zorluyoruz.

 

Drama  

Vücut dilini ve beden kullanımını geliştirme, beden hakimiyetini kazanmaya çalışma, dil kullanımı ve diksiyonu geliştirme, kendini ifade etme becerisini kazanarak kendine ve çevreye güvenme gibi yaşam içinde her zaman karşımıza çıkan güçlükleri oyunlar yoluyla hafifletiyoruz.

 

Batik  

Avand-garde batik atolyesi geleneksel mum batikten farkli olarak calisilan serbest stil batik uygulamasinda baglama baski ve artistik susleme one cikmaktadir.

1.gun iki renk uygulamasi

2.gun baski sablonlarinin hazirligi

3.gun baski uygulama ve artistik susleme

 

Mumlu batik  

Batik bir kumas boyama yontemidir. Kumasin ustunde desen cizilmis bazi yerler boya emmesi icin balmumu ile kaplanir. Bu yontem cogunlukla pamuklu kumas ustune mavi, kahverengi ve kirmizidan olusan geleneksel renklerle uygulanir. Ilk balmumu deseni, eritildikten sonra kumasa yeniden boya verilmeden once baska bir desen uygulanir ve boylece boyama isleminin bir kac kez yinelenmesiyle birbirine karismis renklerden olusan cok renkli bir sonuc elde edilir

Ahsap oyma  
  • Bu atolye ahsap bir parca uzerine calisabileceginiz teknik ve kullanacaginiz aletleri ogreneceksiniz. Kendi tasariminizi yaratabilir ya da hazir tasarimlardan birini kullanarak duvara asabileceginiz bir aksesuar, resim veya ayna cercevesi, ya da anahtarlik askisi yapabilirsiniz. Ya da hayal gucunuzle ne isterseniz.
Deri atolyesi  
Deri yumusakken oldukca kolay sekil verilebilen uzerinde calisabileceginiz bir malzemedir. Bizler bir parca deriyi bukup, kivirip, centikleyip bir yuz sekli verecegiz.Kurutma ve boyama isleminden sonra dekoratif olarak kullanabileceginiz deriden bir maske karakteriniz ve bilekliginiz olacak.